en de

území pro přírodu i pro lidi
Lesy jsou národním bohatstvím. Trvalý užitek přinášejí pouze tehdy, když se v nich rozumně hospodaří.

promitacka promitacka promitacka promitacka promitacka promitacka promitacka promitacka promitacka
vlna

Lesnický park Křivoklátsko

Křivoklátsko: lesnický park předstihl národní (MF Dnes)

Tento týden má být založen Lesnický park Křivoklátsko. Podle ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Františka Pelce je to akce proti Národnímu parku Křivoklátsko, který má být vyhlášen příští rok. Lesníci však tvrdí, že jde o dobrovolnou aktivitu majitelů pozemků na Křivoklátsku.

STŘEDNÍ ČECHY Je to takový rozdíl jako mezi aktem a pietním aktem. Tak hodnotí rozdílmezi národním parkem a lesnickým parkem bývalý náměstek ministra životního prostředí a středočeský lídr zelených František Pelc. Hovoří o tom proto, že z Křivoklátska určitě park bude. Jen v tuto chvíli není jasné, který z nich.

Obudoucnost Křivoklátska, unikátního přírodního území ve středních Čechách, teď svádějí souboj ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí. Zastánci lesnického parku byli rychlejší. Vyhlásí ho pozítří přímo v křivoklátských lesích.

Obojí současně existovat nemůže

Národní park Křivoklátsko musí být vyhlášen zákonem, je to proto zdlouhavější proces. Rozhodovat o něm budou až nová vláda a parlament. Pokud ho schválí, dříve než příští rok vyhlášen nebude. Ovšem to by znamenalo prakticky zánik lesnického parku.

„Obojí současně existovat nemůže, protože jedno vylučuje druhé. My chceme v křivoklátských lesích hospodařit, to ale národní park do budoucna vylučuje,” prohlásil Miroslav Pecha z křivoklátské Jde o první lesnický park v Česku, respektive střední Evropě. Bude vyhlášen tento týden. Má zabírat plochu téměř 17 tisíc hektarů.

Budou do něj zahrnuty nejen křivoklátské lesy, ale i zemědělská půda a desítky obcí. Lesnický park vzniká z podnětu křivoklátské pobočky České lesnické společnosti. Spoluzakladateli jsou Lesy ČR a Jerome Colloredo-Mannsfeld.

Plánovaný Národní park Křivoklátsko má mít rozlohu asi 10 tisíc hektarů. Lesy by už neměly sloužit těžbě dřeva, lidé by chodili jen po značených cestách.

pobočky České lesnické společnosti. Ministerstvo zemědělství stojí na straně lesníků. „Dnešní podoba Křivoklátska je do značné míry výsledkem práce generací zdejších lesníků,” řekl mluvčí ministerstva Zbyněk Boublík. Obhajoval tak způsob hospodaření ve zdejších lesích, podle Pelce však jde především o byznys.

Národní park je přísnější kategorií. Lesy v něm neslouží hospodářským účelům, hlavním cílem je ochrana biologických procesů, ekosystémů a jednotlivých druhů. „Vyhlášení lesnického parku je akce skupin lidí, kteří vyhlášení národního parku moc nepřejí,” řekl Pelc. Lesníci bývají podle něj často imyslivci a nechtějí prý přijít o exkluzivitu svého postavení.

Národní park Křivoklátsko se začal vyhlašovat letos v březnu. Do června mohou vlastníci pozemků a dalších subjektů podávat námitky k záměru, dva měsíce se budou vyhodnocovat. Podle připomínek lze upravit ochranné podmínky parku.

Mezi odpůrce národního parku se zařadil i prezident Václav Klaus, podle kterého jde o další snahu malé skupiny lidí omezovat většinu obyvatel.