en de

území pro přírodu i pro lidi
Lesy jsou národním bohatstvím. Trvalý užitek přinášejí pouze tehdy, když se v nich rozumně hospodaří.

promitacka promitacka promitacka promitacka promitacka promitacka promitacka promitacka promitacka
vlna

Ministr Šebesta podpořil lesníky

Šebesta pomáhá lesníkům proti novému národnímu parku (aktualne.cz)

1. duben 2010

 

Karlova Ves - Dvojitý ministr Jakub Šebesta se už po několika dnech poté, co po ministerstvu zemědělství převzal i resort životního prostředí, dostal do zásadního sporu mezi lesníky a ochránci přírody.

V prvním kole přitom podpořil "své" lesníky, kteří se snaží zablokovat vznik nového Národního parku Křivoklátsko, což je naopak dlouhodobý cíl ministerstva životního prostředí.

V půlce května v lesích nad Berounkou vyhlásí vůbec první český lesnický park Křivoklátsko. Zastánci ho otevřeně nazývají alternativou národního parku.

"Lesnický park má oslabit myšlenku národního parku," potvrdil Aktuálně.cz František Pelc, bývalý náměstek ministra životního prostředí a první místopředseda Strany zelených.

"Je to snaha, jak vyhlášení národního parku bránit," okomentoval přípravy na vznik lesnického parku Jaromír Bláha z ekologického Hnutí Duha, podle něhož je Šebesta očividně ve střetu zájmů.
Národní park to nemá jisté

Pelc a Bláha se shodují, že je teoreticky možné, aby národní i lesnický park fungovaly společně. S tím se ztotožňuje i ministerstvo zemědělství.

"Se zřízením národního parku není lesnický park v rozporu. Naopak kvalitně vedený lesnický park může být vhodným podkladem pro plán péče o národní park," tvrdí zemědělský resort.

Ministerstvo životního prostředí už spustilo proces, na jehož konci má být vznik národního parku. Ovšem výsledek je podle exnáměstka Pelce nejistý.

"Není záruka, že Národní park Křivoklátsko bude skutečně vyhlášen," upozorňuje Pelc, jeden z hlavních iniciátorů nového chráněného území ve středních Čechách. 

Tajná Šebestova mise v křivoklátských lesích

Ministerstvo zemědělství, původní Šebestův resort, než převzal i ministerstvo životního prostředí, přitom z neznámých důvodů odmítlo potvrdit, že se Šebesta 13. května vyhlášení lesnického parku Křivoklátsko osobně zúčastní.

"Lesnické parky nevyhlašuje ministr zemědělství, ani životního prostředí. Vznikají cestou zdola," odpovědělo ministerstvo na mailový dotaz.

"Předpokládá se, že iniciátory založení konkrétních lesnických parků budou vlastníci lesů a další zájmové skupiny (obce, místní podnikatelé, turisté, ochránci přírody, rybáři atd.) v dané oblasti," dodal Šebestův úřad.

Redakce Aktuálně.cz si ministrovu květnovou návštěvu Křivoklátska následně ověřila u tamních lesníků.

"Ministr Šebesta to chce vyhlásit osobně," řekl Aktuálně.cz Miroslav Pecha, předseda křivoklátské pobočky České lesnické společnosti, která založení lesnického parku iniciovala. Dodal, že slavnostní akt se uskuteční ve vyhlášené lesnické chatě Emilovna v centrální části Křivoklátska. 
 

Ochrana už je dostatečná

Miroslav Pecha patří mezi hlavní odpůrce nového národního parku. Tvrdí, že není potřeba, protože zde existuje chráněná krajinná oblast a v nejcennějších místech ještě přírodní rezervace.

"Podle nás už je Křivoklátsko dostatečně chráněno," tvrdí Pecha.

"Lesnické parky mají sloužit jako ukázkové objekty příkladného, trvale udržitelného hospodaření v lesích a v krajině a přispět ke zvýšení všestranného přínosu lesů a lesního hospodářství pro rozvoj daného regionu," uvedlo ministerstvo zemědělství.

S novým národním parkem nesouhlasí ani vlivný státní podnik Lesy, největší majitel křivoklátských porostů.
Lesnický park nechrání celou přírodu

"Jde mu o to, aby neztratil území, kde může hospodařit," tvrdí ovšem Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Po vzniku parku by totiž přešlo hospodaření v lesích na správu parku.

"Lesnický park je něco, co vyhlašují lesníci pro lesníky, ukázka, jak by se mělo v lesích hospodařit. Není to národní park, který zajišťuje celkovou ochranu přírody a přírodních procesů," argumentuje Bláha, podle něhož si lesníci mohou vybrat jiné místo v republice pro vyhlášení svého lesnického parku.

Podle někdejšího náměstka ministra životního prostředí Františka Pelce navíc lesnický park nemá oporu v českých zákonech, jde jen o proklamaci.

"Je to dobrovolný závazek. Není garantem ničeho. Může platit dva, tři roky, a pak už ne," řekl Aktuálně.cz Pelc, podle něhož si výjimečná příroda Křivoklátska zaslouží ochranu podle jasných pravidel národního parku.