en de

území pro přírodu i pro lidi
Lesy jsou národním bohatstvím. Trvalý užitek přinášejí pouze tehdy, když se v nich rozumně hospodaří.

promitacka promitacka promitacka promitacka promitacka promitacka promitacka promitacka promitacka
vlna

Odpůrci lesnického parku

Lesnický park se nelíbí ochráncům přírody (Haló noviny)

14. květen 2010

 

KARLOVA VES - První lesnický park v ČR založili včera na Křivoklátsku vlastníci a správci lesů. Podle ministra zemědělství Jakuba Šebesty tento krok nebrání vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, které připravuje ministerstvo životního prostředí.

Jak uvedla ČTK, založení lesnického parku kritizují ochránci přírody, podle některých jde o akci odpůrců národního parku z řad lesníků a myslivců. Z pohledu ochrany je národní park přísnější kategorií. Lesy v něm neslouží hospodářským účelům, hlavním cílem je ochrana biologických procesů, ekosystémů a jednotlivých druhů. Podle ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a bývalého náměstka ministra životního prostředí Františka Pelce je celý projekt lesnického parku »slušně řečeno aktem někoho, kdo národní park nechce. Lesnický park nemá oporu v legislativě a můžete ho za týden zrušit, národní park je přes 200 let stará kategorie,« upozornil Pelc.

Podle ministra Šebesty by prostřednictvím fungujících lesnických parků mělo být prokázáno, že přírodní a kulturní hodnoty určité krajinné oblasti lze účinně chránit bez zpřísňování speciálního režimu ochrany přírody a při zachování a rozvoji všestranného využívání daného území. Jak ale upozornil při včerejším slavnostním vyhlašování lesnického parku v chatě Emilovna u Karlovy Vsi na Rakovnicku, »možná se časem zjistí, že lesnický park dostatečně chrání krajinu, a bude se těžko zdůvodňovat potřeba přijmout důslednější ochranu.« Šebesta také popřel, že existuje válka mezi ministerstvem zemědělství a životního prostředí. Podle něj jde jen o mediální bublinu.